Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Premenstrual Sendrom Nedir ?

Premenstrual Sendrom Nedir ?

premenstural sendrom nedir ?

REKLAM ALANI

Premenstrual sendrom yani daha çok kullanılan adı ile PMS kadınlarda adet dönemi öncesinde başlayan ruhsal veya fiziksel belirtilerin tümünü ifade etmektedir. Bu belirtiler genellikle adet kanamasının başlamasına yaklaşık bir hafta kala ortaya çıkmakta ve adet döneminin bitmesi ile kaybolmaktadırlar. Kadın vücudunun ürettiği hormonlar PMS’in yaşanmasına neden olmaktadır.

 Kadın doğasının en iyi şekilde anlaşılabilmesi için PMS’in tam olarak ne olduğunu iyi anlamak gerekmektedir. Bu konuların iyi öğrenilmesi toplumun her kesiminden bireyi için önem taşımaktadır.

Premenstural Sendrom Ne Sıklıkta Görülmektedir ?

Her kadında adet dönemi öncesinde belirli belirtiler görülebilmektedir. Bu belirtilerin nedeni adet döneminin yaklaştığının belli edilmesi ve böylece hazırlıksız yakalanılmasının önlenmesidir. PMS dönemi belirtileri kadınların yarısından azında rahatsız edici şiddette ama dayanılabilir boyutta olmaktadır. Kadınların %5’i ise bu dönemi oldukça şiddetli ve ağırlığı bir şekilde geçirmektedir. Ancak bu dönemde premenstural belirtiler ile premenstural sendromu karıştırmamak gerekir. Premenstural belirtiler kadınların büyük çoğunluğunda görülürken PMS kadınların yaşam kalitesini derinden etkileyen sosyal bir durum olarak kabul edilebilmektedir. Yapılan istatiksel çalışmalar ile kadınların adet öncesi dönemlerde suça daha yatkın oldukları ve suç işledikleri ortaya konmuştur. Aynı raporda tıbbi veya psikiyatrik bir hastalık sebebi ile hastaneye yatırılmış, intihara teşebbüs etmiş kadınların, çocuklarını önemsemeyecek kadar umursamaz olmaları şikayetleri ile doktora giden kadınların büyük bir kısmının adet öncesi döneminde oldukları belirlenmiştir.

PMS Kimlerde Görülmektedir ?

PMS, ergenlik çağından önce ve menopoz çağında çok ender görülmektedir. Bir üreme çağı sorunu olarak kabul edilen PMS, sıklıkla 30-45 yaş aralıklarındaki kadınlarda gözlenmektedir. Ailevi bir yatkınlık söz konusu olmasına rağmen, sosyal sınıflar ve ırksal farklılıklardan etkilenmemektedir. Doğum kontrol hapı kullanılması durumlarında ise PMS belirtileri şiddetli olarak yaşanabilmektedir.

PMS Neden Yaşanır ?

PMS’in tam nedeni  belirlenememiştir. Mineral yetersizliği (magnezyum ve çinko), A ve B vitaminlerinin eksikliği, progesteron hormonu yetersizliği, vücutta aşırı ödem bulunması, prostaglandin ve nörotransmitter adı verilen kimyasalların dengesizliği ile psiksomatik nedenlerin görülmesi belirtilerin ortaya çıkmasında büyük oranda etkiye sahiptir.

PMS Belirtileri Nelerdir?

PMS en ağır belirtileri ile yaşandığında tüm vücut sistemlerini etkilemekte ve bu durum her organda belirli etkilerin yaşanmasına sebep olabilmektedir. PMS belirtileri hafif adet öncesi belirtileri şeklinde de yaşanabilirken, doktora gidecek kadar şiddetli ve günlük işleri yapamaycak boyuta kadar olarak da yaşanabilmektedir. Bu ağrılar kişide iş kaybına, sosyal ilişkilerde sorun yaşamaya ve depresyona yol açacak kadar şiddetli olabilmektedir.

PMS psikolojik belirtileri arasında ruhsal çökkünlük, yorgunluk hissi, aşırı uyuma eğilimi, çevreye olan ilgi ve dikkatin azalması, duygu durumlarında dalgalanmalar, sinir ve gerginlik, hassaslaşma, alıngan olma ve ağlama gibi durumlar gösterilebilir. Fiziksel etkiler arasında ödem, kısa zamanda kilo alımı ve karın bölgesinde şişkinlik bulunmaktadır. Baş ağrısı, bulantı kusma, kabızlık, ishal, cinsel istek artışı ve sivilce de diğer belirtilerdir.

PMS Tanısı Ve Tedavisi Nasıl Olur ?

PMS tanısı koyulabilmesi için mutlaka belirtiler düzenli olarak yaşanmalı ve kaybolmalı, en az bu dönem 10 gün belirtisiz yaşanmalı, her adet döngüsünde bu durumlar görülmeli ve belirtiler kişinin normal hayatını etkileyecek boyutta olmalıdır. Bir jinekolog kontrolünde PMS tanısı konulması oldukça kısa sürecektir.

PMS’in tedavisi için genel olarak tedavi psikolojik durumların en ağır durumda olduğu kişilerde Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlarına başvurulur. İlaçla tedavi, doğum kontrol hapları, GnRH analogları, rahmin alınması, gıdaların değiştirilmesi, egzersiz ve stresin azaltılması tedavi seçenekleri olarak hastaya sunulmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.