Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Prezervatif Zevk Hissini Azaltır Mı?

21.03.2021
2.720
Prezervatif Zevk Hissini Azaltır Mı?

Prezervatif Hissi Azaltır Mı?

REKLAM ALANI

Erkek prezervatifleri genellikle bir lateks kauçuktan yapılmış, bir erkeğin penisinin üzerinde bulunan ve cinsel ilişkiye uyan ince bir kılıftır. Geri dönüşümlü doğum kontrolünün etkili ve reçetesiz bir yöntemidir. Ayrıca, prezervatif kullanımı cinsel yol ile bulaşan hastalıkların diğer insanlara bulaşma riskini azaltmaktadır. Vazektomi dışında uygulanan en etkin erkek doğum kontrol yöntemidir. Erkekler için üretilen prezervatiflerin birçok çeşidi bulunmaktadır.

Prezervatifler lateks, poliüretan (plastik), doğal membran (kuzu derisi) ve poliizopren (lateks olmayan doğal kauçuk) gibi farklı malzemeleden üretimektedir. Çoğu prezervatifin kendine özgü özellikleri vardır. Bu özellikler modellere göre farklılık gösterebilmektedir. Prezervatifler yapıldıkları malzemeye ek olarak, renkli veya renksiz, şeffaf veya opak, yoğunlaştırıcı ve yağlı, tırtıklı ve tırtıksız gibi birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Kişisel tercihlere göre aromalı ve dokulu olabilen prezervatifler birçok farklı marka tarafından üretilmektedir. Prezervatif seçiminde önemli olan konu etiketlerdeki bilgilerdir.

Prezervatifler Koruyucu Görevinde

Prezervatifler hamilelik ve cinsel yol ile bulaşan hastalıklara karşı kullanıcılarını korumak amacı ile üretilmektedir.  Prezervatif seçimi yaparken yapıldığı malzemeye çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bazı insanların lateks gibi malzemelere alerjisi vardır. Diğer dikkat edilmesi konular ise prezervatifin boyutudur. Kişinin kendine uygun boyutta prezervatif seçmesi hem hastalıklardan korunmada hem de hamilelikleri önlemede önem taşımaktadır. Erkek prezervatifleri, erkeğin boşalmasından önce ve sonra spermi toplayarak bariyer görevi korur ve vajinaya ulaşmasını engeller. Bu durum istenmeyen hamilelikleri önlemektedir.

Prezervatifler ayrıca cinsel yol ile bulaşan hastalıklara neden olan organizmaların enfekte olmayan bir kişiye bulaşmasını da önleyecektir. Prezervatifler ne kadar ince de olsa alınan hissi engelleyebilmektedir. Amacı korumak ve spremleri vajinaya ulaşmaktan alıkoymak olan prezervatifler, hissi de bu nedenlerden dolayı azalatabilmektedir. Bazı erkeklerde prezervatif kullanımı nedeniyle ereksiyon problemleri görülmektedir. Prezervatiflerin neden olduğu sürtünme hissi, karşıdaki kişinin aldığı zevki azaltabilmektedir, bu da cinsel ilişkiyi daha az zevkli ve hatta rahatsız hale getirebilmektedir. Bu yüzden yağlanmış prezervatiflerin kullanımı daha çözüm odaklı bir tercih olacaktır. Erkekler prezervatifi korumak için ereksiyonu sürdürme baskıları hissedebilmektedir. Bu da ereksiyonun son bulmasına sebep olabilmektedir. Alınan hissin kaybı tamamen prezervatifin dokusundan dolayı yaşanmaktadır. Daha ince yapılı olan prezervatiflerin tercih edilmesi bu hissi biraz da olsa geri kazandırarak tarafların aldığı zevki ve hissi arttıracaktır.

Orgazmı Engeller Mi ?

Bazı insanlar prezervatif kullanımının alınan zevki azalttığını ve hissi kaybettiklerini söylerler. Ancak bu sorun doğru prezervatif kullanımı ile tam tersi şekilde etki yaratabilmektedir. Prezervatifler ne kadar ince olursa olsun, direkt temasın verdiği sıcaklığı sağlayamaz ancak bölgesel uyarılma açısından herhangi bir fark görülmemektedir. Cinsel uyarılma prezervatif ile ilgili değil, beynin fonksiyonları ile gerçekleşmektedir. Orgazm, uzun süreli cinsel uyarılma sonucunda fizyolojik ve psikolojik olarak ulaşılan ve kişiye zevk veren durumdur.

Orgazm Olmak İçin Neler Yapılır ?

Kişilerin orgazm olabilmesi için mastürbasyon yapmaları veya cinsel ilişkiye girmeleri gerekir. İki durumun sonunda ulaşılan haz orgazm olarak adlandırılmaktadır. Orgazm 10 ila 20 saniye arasında sürmektedir. Kullanılan çeşitli kimyasal ilaçlar veya kremler, prezervatifler orgazm süresinin uzamasına neden olmaktadır. Orgazm olmak nabzın artması, kızarma, hızlı nefes alıp verme ve istemsiz kasılmalar gibi sonuçlara neden olmaktadır.

 Erkeklerde orgazm sonucunda boşalma meydana gelir, bu da penisten dışarı meni atılması ile gerçekleşir. Bu meni atılması sırasında idrar yolundaki kaslar 4-7 kere kasılarak haz alınmasına yol açar. Kadınlarda orgazm ise daha şiddetlidir ancak bunun gerçekleşmesi için gerekli uyaranların kadına ulaştırılması gerekmektedir. Kadınlarda orgazm vajinal ve klitoral olarak iki farklı çeşitte yaşanmaktadır. Bu cinsel ilişki ya da mastrübasyon ile yapılabilmektedir.Bu yanılgının düzeltilebilmesi için renkli, tırtıklı ve geciktirici krem içeren prezervatiflerin kullanılması oldukça doğru bir seçenek olacaktır. Bu gibi özellikli prezervatiflerin kullanımı cinsel ilişkiden alınacak zevki arttırdığı için orgazmı da uzun tutacaktır.

Prezervatif Modeli Orgazmı Etkiliyor

Hem istenmeyen gebeliklerden hem de cinsel yol ile bulaşan hastalıklardan koruyan prezervatifler tercihe göre farklı modellerde kullanılabilmektedir. Örnek olarak geciktiricili prezervatifler penis ucunu uyuşturucu ve uyarılma süresini uzatıcı bir krem içermektedir. Bu krem boşalma süresini uzatacağı için erken boşalma problemlerine de çözüm sağlamaktadır. Partnerin aldığı zevki arttırmak için sürtünme oranını arttıran tırtıklı, halkalı ya da noktalı prezervatifler kullanılabilmektedir. Cinsel hayatı renklendirmek ve orgazm süresini uzun tutmak için meyve aromalı ya da renkli prezervatifler tercih edilebilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre prezervatif kullanımının erkeklerin erken boşalmanın  doğuracağı sonuçlar ile ilgili endişelerini azaltırken, cinsel ilişikinin daha uzun sürmesini sağladı belirlenmiştir. Farklı prezervatif çeşitlerini denemek cinsel hayata yeni bir soluk getirebilmektedir. Yeni heyecanlar yaşamaya yardımcı olan bu farklılıklar, partnerlerin aldığı zevki etkileyerek seks hayatını canlı tutmaktadır. Erkeklerde yaklaşık 7 dakika olan orgazm süresi kadınlarda 20 dakikayı bulabilmektedir. Bu nedenle prezervatif kullanımı geciktirici etkisi ile her iki taraf için de orgazma ulaşmayı daha uzun süreli ve daha zevkli hale getirebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Ünsal dedi ki:

    Prezervatif zevk alma hissini azaltır mı sorusu bence kişiden kişiye değişir. Penisin zevk alan bölümü vajinayla temasa girdiğinde prezervatif kullanımı nedeniyle biraz daha hissizleşecektir. Fakat prezervatifin çok ince olması bu hissizliği fazla hissettirmeyecektir. Psikolojik olarak bazı erkekler prezervatif kullanımında daha az zevk aldığını söylese de bu aslında kişinin kendi kafasında oluşturduğu gerçek olmayan bir durumdur.