Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Rahim Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Rahim Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Rahim kanseri uterusta bulunan kötü huylu tümörler olarak tanımlanır. Bu tümörler endometrial tabaka denen rahim iç tabakasında oluştuysa endometrium kanseri adını alır. Rahim ağzı hücrelerindeki kötü huylu tümörler ise serviks yani rahim ağzı kanseri anlamına gelir.

REKLAM ALANI

Rahim iç yüzeyini meydana getiren ve hamilelikte kalınlaşan doku tabakası endometrium tabakası olarak isimlendirilir. Rahmin kalınlaşması döllenen yumurta hücresinin rahme tutunması ve hamileliğin devam edebilmesi için gereklidir. Rahim hücreleri kontrolsüzce bölünerek çoğaldığında tümör dokuları oluşmaya başlar ve rahim kanserine yol açarlar.

Rahim kanserinin diğer üreme organlarına yayılma riski mevcuttur. Hipertansiyon, diyabet, obezite, hormonal etkiler, enfeksiyonlar veya farklı bir sebep rahim kanserini tetikleyebilir.

Rahim ağzı kanseri de kadın üreme organlarında gözlemlenen en yaygın kanser türlerinden biridir. Serviks hücrelerineHuman Papilloma adlı bir virüsün temas etmesi durumunda gerçekleşir. Bu virüse HPV virüsü de denilmektedir.

Hücre yapısı bu virüs nedeniyle bozulur ve kanserleşmeye sebebiyet verir. 35-39 yaş aralığındaki kadınlarda meydana gelme ihtimali daha yüksektir. Erken tanı koyulduğu takdirde tedavisi mümkündür.

Rahim Kanseri Belirtileri

  • Kanlı, koyu renkli veya kokulu vajinal akıntı; lekelenme tarzı kanamalar
  • Şiddetli ağrı
  • Uzun süreli ve yoğun âdet kanamaları
  • Kasık bölgesinde ve bacaklarda ödem
  • İdrarın azalması ve bu nedenle kan üre düzeyinin yükselmesi
  • Aşırı kan kaybından dolayı anemi
  • Cinsel birliktelikten sonra kanama
  • Dışkıda veya idrarda kan

Rahim Kanseri Teşhisi

Rahim kanserinin tanısı rahmin içerisinden kürtaj yoluyla bir doku parçası alınarak koyulur. Alınan doku bir patoloji uzmanınca değerlendirilir. Kanser olduğu tespit edilirse dokudaki hücrelerin davranışları incelenir ve kanserin hangi evrede olduğu belirlenir.

Rahim Kanseri Tedavisi

Bu hastalığın cerrahi tedavisinde çoğu kez rahmin alınması tercih edilir. Buna histerektomi denir. Bu operasyonla rahim bölgesi tamamen alınabilir yahut rahmin belli bir bölümü çıkarılabilir.

Kanser hücrelerinin rahim dışına da yayılmış olması hâlinde bu cerrahi operasyon kesin tedavi sağlamaktadır. Fakat kanser hücrelerinin başka organlara veya lenf dokularına yayılması durumunda cerrahi tedavinin ardından hastanın ilaç (kemoterapi) veya ışın (radyasyon) tedavisi alması gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.