Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Saç Boyaları Tehlikelimi

Saç Boyaları Tehlikelimi

Saçlar dış görünüşünüzü oldukça etkiler. Saçların parlak, bakımlı ve güzel görünmesini herkesin hoşuna gider ve karşı tarafı oldukça etkiler. Saçınızın bakımlı ve güzel görünmesi için herkes saç boyasına başvurur. Saç boyası saçlara farklı bir hava katar. Farklı renkleri denemek kendinize yakışan rengi bulmak sizi birbirinden farklı kişiliğe bürütür. Saç boyası bazı saçları besler ama bazı saçları da yıpratır ve zarar görür. Saç diplerinden ucuna kadar saçınızın zarar görmesine, dökülmesine, saç uçlarınızın kırılmasına ve saçlarda yanmalara neden olabilir. Ve bu tür zararların giderilmesi uzun sürebilir. Bunun için saç bakım kremlerine, çeşitli saç maskelerine başvurursunuz. Peki nelerdir zararları?

REKLAM ALANI

SAÇ BOYASI ZARARLARI 

Saç boyasının içinde bulunan PPD(parafenilendiamin) maddesi, saç köklerinde kaşınma, kızarıklık, şişlik, saç derilerinde dökülme gibi alerjik durumlara yol açar. 

Sürekli saç boyası kullanan kişilerin saçlarda sertleşme, aşırı derecede kuruluk ve dökülme yapar. 

Saç boyası saç derisinde yaralara ve tahrişe yol açar. Bundan dolayı saçınızı uzun aralıklarla boyayın. 

Saç boyası saçınıza zarar vermek ile kalmaz kokusu nefes yollarınıza zarar verir. Keskin bir kokuya sahip olduğu için gözlerinizi de yakacaktır. Buda göz çevresinde alerji ve deride dökülme yapar. 

Saçlarınızı doğal yöntemler ile de boyama yapabilirsiniz. Saç boyasının içindeki maddeler saça ve saç derisine çok zararlıdır. Bunu için doğal saç boyasına başvurabilirsiniz. Doğal saç boyasının en bilinenlerinden birisi kınadır. Kına uzun yıllar önceden beri bilinen bir yöntemdir. Ve saçınızı besleyerek güçlendirir. Gene papatya da bilinen doğal saç boyası olarak geçer. Sarı papatyaları toplayıp kaynatıyorsunuz ve sonra ılık hale geldiğinde saçınıza dökerek yıkıyorsunuz. Saçlarınızın renginde açılma göreceksiniz. Ve bunu haftadan iki kez uygulayabilirsiniz. Saçlara uygulanan saç boyalarının içinde bulanan ağır kimyasallar saçın kökten uca kadar zarar görmesine neden olur. Saçlar çok narin bir yapıya sahiptir. Boya kullanırken bile daha doğal karışımlar olan saç boyalarını tercih etmelisiniz.

SAÇ BOYASI NASIL SEÇİLMELİ 

Her saç boyası kullanılmaz. Saç boyasını seçerken saçınıza uygun, sizi alerji etmeyecek boyalar tercih edin.  Daha çok içeriğinde doğal bileşenler kullanılan boyaları bulun. Her saç boyasını saçınıza uygulamayın sadece saçınıza zarar vermek ile kalmaz saç derinizi tahriş eder ve deride dökülmelere neden olur. Cildinize de zararı olabilir özelikle göz çevresinde alerjik durumlar ortaya çıkarabilir. Kaşınma en sık görülen alerjik durumdur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.