Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Sağlıkla İlgili Ölçüler Neler Olmalıdır

Sağlıkla İlgili Ölçüler Neler Olmalıdır

SAĞLIĞIN TERIMI

REKLAM ALANI

Sağlıkla İlgili Ölçüler Neler Olmalıdır

Sağlık denildiği  zaman şöyle tanımlanabilir: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, ruhsal bedensel ve sosyal yönden tam bir iyilik bulma halidir.” Bu tanımla beraber bedence ve ruhça iyilik hali sağlığın bilinen yönüdür denebilir.

Sağlığın  temel ölçüleri nelerdir?

1- Bedensel iyilik: Bedeni oluşturan doku  hücre ve organlarda eksiklik veya işlev bozukluğu yada mikrop taşıma gibi durumların olmama halidir.

2- Ruhsal iyilik: Yaşına uygun olarak düşünebilen, davranabilen düşündüklerini anlaşılır  bir şekilde ifade edebilen, başkalarını da anlayabilen, yerinde ağlamasını veya gülmesini bilen, güçlüklere karşı  mücadele edebilen, koşullara uygun hareket edebilen, başarılarında  mutlu olup başarısızlıklarında kabullenebilen, kendisiyle barışık olma halidir.

3- Sosyal iyilik: Nerede, nasıl davranacağını bilen ve sorumluluklarını bilen, insanlarla iyi ilişkiler içinde olmaya çalışıp  büyüğünü, küçüğünü severek hoşgörülü bir şekilde  davranabilen çevresiyle barışık olma halidir.

Sağlık hizmetleri nedir?

Sağlık hizmetleri, fert ve toplumun sağlıklı, uzun ömürlü olmasını ve verimli çalışmasını sağlar. Bu amaçla sağlık hizmetleri yürütülür. Sağlık hizmetleri şunlardır:

1- Koruyucu sağlık hizmetleri

2- Tedavi edici sağlık hizmetleri

3- Esenlendirici sağlık hizmetleri (rehabilite edici)dir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.