Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Sağlıklı Beslenmek İçin 9 Adım

Sağlıklı Beslenmek İçin 9 Adım

Sağlıklı Beslenmek İçin 9 Adım

REKLAM ALANI

Sağlıklı beslenmek için son zamanlarda pandemi hayatımızın her alanını etkiler durumda olmaya başladı. Hastalığa yakansın ya da yakalanmasın hemen herkes pandeminin etkilerini büyük ölçüde hissediyor. Bu noktada hem koronavirüs hem de diğer hastalıklardan korunmak için dengeli beslenmek oldukça büyük önem kazanıyor. Uzmanlar bu konuda çeşitli önerilerde bulunarak kişilerin daha iyi hissetmeleri ve daha kaliteli bir yaşam sürmelerini amaçlamaktadırlar.

Dengeli ve sağlıklı beslenmek ve her türlü sorundan uzak durmak için yapılması gerekenler ise birkaç basit yöntemden oluşmakta. Bu basit ve herkesin yapabileceği öneriler ile başta koronavirüsün etkileri ve diğer tüm rahatsızlıklardan korunabilirsiniz.

Sadece koronavirüsten korunma yolları olarak değil diğer tüm hastalıklardan ve kronik hastalıklardan korunmak ve dengeli yaşamak için bu önerilere uymak gerekmektedir. İşte sırları.

Güçlü bir Bağışıklığa Sahip Olun

Sağlıklı beslenmek için yapılması gerekenler öncelikli olarak güçlü bir bağışıklık sistemini hedeflemektedir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için ise şu besinler tüketilmelidir.

 • Mevsim meyve ve sebzeleri
 • Kuru baklagiller
 • Taze balık
 • Dengeli süt tüketimi
 • Dengeli et tüketimi

Akdeniz Diyeti ile Formda Kalın

Akdeniz diyeti, özellikle yapısı nedeniyle vücudu zinde tutmaktadır. Diyet içerisinde özellikle taze yiyecekler tüketilmesi oldukça önemlidir. Bunun yanında diyet içerisinde bulunan diğer önemli besinler ise şu şekildedir.

 • Az işlem görmüş tahıl ve baklagiller
 • Soğuk sıkım zeytinyağı
 • Fındık
 • Avokado
 • Tohum gıdalar

Antioksidan İçerikli Besinler Tüketin

 • Kırmızı pancar
 • Çilek
 • Domates
 • Mor lahana
 • Yaban mersini

Bu besinler doğal antioksidanlar olarak bilinmektedir. Bunun yanında kan şekerini dengeleyen besinler arasında ilk sırada yer almaktadırlar. Bunun yanında kanser hücrelerinin üremesine de engel olurlar.

Vitamin İçin Gıdaları Tercih Edin

Pandemi sürecinde bağışıklığın güçlü tutulması için vitaminler ciddi şekilde tüketilmeye başlandı. Ancak her ne kadar yararlı olsa da neticede laboratuvar ortamında üretilmiş doğal olmayan ürünlerdir. Bu nedenle vitaminleri direkt olarak besinlerden almak en doğrusu olacaktır. Bunların yanında D vitaminini doğrudan güneşten almak en faydalı işlem olacaktır.

Su Tüketimini Arttırın

İnsan vücudunun büyük bir kısmı sudur. Tüm organlar da su ile çalışmaktadır. Bu nedenle gerekirse susamadan su içmeyi tercih edin. Hatta yanınızda kendinize özel şişe ya da mataranız olsun.

Bilmediğiniz Diyet Programlarına Başlamayın

Pandemi zamanında alınan kiloları nasıl verebilirim sorusu en çok gelen sorular arasında yer almaktadır. Ancak bilinmeyen ve vücuda uygu n olup olmadığı öğrenilmeyen diyetler son derece tehlikeli olabilmektedir. Hatalı bir davranış kalıcı hasarlara hatta ölüme kadar gidebilmektedir.

Dengesiz Beslenmeyin

Kronik rahatsızlıkların nedenleri arasında yer alan bir diğer husus aşırı abur cubur ve dengesiz beslenme gelmektedir. Bu nedenle özellikle evde kalındığı süre boyunca dengeli ve orantılı beslenmeye dikkat etmenin yanında aşırı abur cubur tüketimini de kesmek en doğrusu olacaktır.

Bitki Çaylarını Abartmayın

Bitki çaylarının faydaları oldukça fazladır. Ancak sanılanın aksine bitki çaylarının fazlası kalp hastalıkları başta olmak üzere daha birçok soruna neden olabilmektedir.

Sigara ve Alkolü Hayatınızdan Çıkarın

Hayatın her zamanında hayatımızda olmaması gereken iki şey alkol ve sigaradır. Tüm vücut için zararlarını saymaya kalksak neler çıkacaktır. Bu nedenle özellikle pandemi zamanında daha fazla uzak durmak gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Gizem dedi ki:

  Özellikle bu pandemi döneminde sağlığımıza çok dikkat etmemiz gerektiği aşikar. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için doğal ve organik olan ürünleri tercih etmeliyiz. Sebze ve meyveler bu aşamada ön plana çıkıyor. Pandemi öncesine göre daha fazla meyve ve sebze tüketmeye başladım. Bunun haricinde yukarıda yazılanlardan bir iki tanesini de uygulamaya çalışacağım.

  1. Ozan dedi ki:

   Sağlıklı beslenme için özellikle tek seferde çok fazla yemek yememek lazım. Gün içindeki öğünleri artırıp her öğünde fazla yemek yenilmemi. Bağışıklığımızı güçlendirmek için organik olmayan yiyeceklerden uzak durmayı da unutmamalıyız.