Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Şeker Hastalığı Belirtileri

01.03.2021
467
Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker Hastalığı

REKLAM ALANI

Hayatımızın bir parçası haline gelen stresin neden olduğu hastalıkların başında diyabet yani şeker hastalığı gelmektedir. Genetik aktarım sonucu kişilerde görülen hastalığı, günümüzde gen aktarımından bağımsız olarak görmek mümkündür. Ailenizde şeker hastalığı olan bireylerin olmaması sizin bu hastalığa yakalanmayacağınız anlamına gelmiyor maalesef. Bu yüzden olası belirtileri öğrenmek ve takip etmek oldukça önemlidir.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığının gözlemlenebilir birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler net olarak ayırt edilebildiği için kendinizde ya da sevdiklerinizde olası şeker hastalığı varlığını fark etmeniz mümkündür. Şeker hastalığının belirtileri şu şekildedir:

  • Görme yetisinde kısmi kayıp ya da bulanık görme
  • Aniden gerçekleşen aşırı zayıflama
  • Karıncalanma ve uyuşma hissetme
  • En küçük yaraların dahi çok uzun süreler içinde iyileşmesi
  • Ağızda oluşan koku
  • Sürekli yorgun ve bitkin hissetme
  • Cildin kuruması ve alerjik reaksiyonlara meyilli hale gelmesi

Evde Şeker Hastalığı Testi

Birçok insan şeker hastalığının belirtilerinin yanı sıra, evde bunu nasıl tespit edeceğini merak etmektedir. Evde yapılabilecek en doğrugizlişeker hastalığı tespiti için genlerinizin karbonhidratlar üzerindeki etkisini gözlemleme yöntemini kullanabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken, ağzınızda tükürüğünüzü mümkün olduğunca biriktirmek. Daha sonra bir adet tuzsuz krakeri çiğneyin ve ağzınızda tükürüğünüzle bekletin. Krakeri çiğnedikten hemen sonra süre tutun. Ne kadar süre sonra tadının değiştiğini not edin. Bu işlemi 3 defa tekrarladıktan sonra 3 değerin ortalamasını alın. Eğer çıkan değer 30 saniyeye yakınsa şeker toleransınız yüksektir. Fakat değer 14 saniyenin altındaysa şeker hastalığına adaysınız demektir.

Şeker Hastalığı Ne Yemeli

Şeker hastaları beslenme açısından oldukça dikkatli olmalıdırlar. Genel olarak uzak durmaları gereken gıdaları bilen hastaların yanı sıra, yanlış bilinen doğruları uygulayan kişilerde bulunmaktadır. Doktor önerilerini destekleyici bilgilere sahip olmak ve bu doğrultuda hareket etmek oldukça önemlidir.Bazı besin gruplarına ve tüketim miktarına dikkat edildiği sürece evde yapılan sağlıklı yemekler tüketilebilir. Şeker hastaları için özel yemekler yapılmasına gerek yoktur.

Şeker hastalarının karbonhidratlardan uzak durması gerektiği düşünülür. Fakat bu noktada unutulmaması gereken noktalar vardır. Karbonhidratlar normal ve dengeli beslenme rutininde mutlaka yer alması gereken besin grubudur. Şeker hastalarının ise tüketirken uyması gereken kurallar bulunmaktadır.

Şeker hastaları, karbonhidrat ihtiyacını karşılamak üzere tam tahıllı ekmek, kuru baklagiller, mısır gevreği gibi ürünleri tüketebilir. Şeker kullanılarak yapılan gıdalar yerine şeker oranı dengeli olan meyveler tercih edilmelidir. Tam yağlı yerine az yağlı süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.

Lifli gıdalar tüketmek hem sağlık hem de tokluk hissi açısından oldukça faydalı olacaktır. Beslenme rutininde balık tüketimine mutlaka yer verilmelidir. Haftada 2 defa tüketilmesi, sağlıklı beslenmek isteyen diyabet hastaları için uygundur.

Kabuklu yemişler doğru miktarlarda tüketildiğinde şeker hastaları için oldukça sağlıklıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta yemişlerin işlemden geçmemiş olması ve tüketimin fazla olmamasıdır.

Şeker Hastalarının Uzak Durması Gereken Gıdalar

Diyabet hastalığında temel prensip kan şekerini ani yükselten ya da düşüren gıdaları tüketmemek olmalıdır. Bu yüzden şekerli, tuzlu, doymuş ve trans yağ içeren, kolesterolü yüksek yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Glisemik indeksi yüksek olan gıdalardan bazıları ise şunlardır: beyaz ekmek, pirinç, patates, tatlılar, hamur işleri, işlenmiş gıdalar…

Etiketler:

Yorumlar
  1. Ebru dedi ki:

    Şeker hastalığını düzenli beslenme ile kontrol altında tutabilirsiniz. Özellikle sebze ve meyve tüketimi sizi daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. Domates kullanımı şeker hastalarına çok iyi geliyor. Ayrıca haftada en az bir defa balık tüketimi hastalığınız kontrol altında tutup kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.