Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Seks Sonrası Vajina Ağrısı Sebepleri

Seks Sonrası Vajina Ağrısı Sebepleri

Seks Sonrası Vajina Ağrısı Sebepleri

REKLAM ALANI

Cinsellik, kadınlar içinde önem arz eden ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir.  Her ne kadar cinsel beraberlikler, her iki taraf içinde ayrı bir haz ifade etse de bazı olumsuz durumlarda ortaya çıkarma ihtimali doğurabiliyor.

Bu olumsuzlukların içerisinde ise, kadınlarda en sık görülen vajina ağrısı gelmektedir. Partneri ile bir cinsel birliktelik yaşadıktan sonra, vajina bölgesinde ağrı hissedebilmektedir. Vajinada ki ağrı en çok şikâyet edilen ve hatta cinsellikten bile soğumaya neden olmaya iten bir durumdur.

Vajinal ağrıları, kimi zaman ilişki esnasında hissedilirken kimi zamanda ilişki sonrasında açığa çıkmaktadır. Seks sırasında veya sonrasında meydana gelen ağrılar, çeşitli nedenlerden doğabilmektedir. Seks sonrası vajina ağrı sebepleri nelerdir, neden yaşanır inceleyelim.

Vajinal Kuruluk Olması

Vajina bölgesinde yeterli düzeyde bir ıslaklık/kayganlık olmaması, vajinal kuruluğa neden olmaktadır. Vajinal kuruluk, ağrıya sebebiyet verebilecek önemli konulardan birini ifade etmektedir. Bireyin uyandırıldığında vajinada ıslaklık olurken, diğer yandan vajina temizliği açısından da önem taşımaktadır.

Menopoz dönemine giren kadınlarda, ağrı seviyesi daha şiddetli olmaktadır. Bunun temel sebebi ise östrojen seviyelerin düşük olmasından kaynaklıdır. Düşük östrojen seviyesi, kadınların hemen her yaş aralığında vajinal ağrı yaşamasına zemin hazırlamaktadır.

Uyarılma Problemi

Cinsel beraberlik esnasında kişi, yeterince ilişkide hissetmeyebilir. Almak istediği hazzı alamaması, bu tür sorunlara sürüklemeye neden olabilir. Bu yüzden ilişkiye girmeden önce ilk olarak, partneriyle bir tam manasıyla hazır olması gerekecektir.

Partneriniz seks yapmaya hazır olmadığında, ilişkiye girdiğiniz zaman hem haz almamanıza hem de acı duymanıza neden olacaktır.

Cilt Rahatsızlıklarının Görülmesi

En önemli cilt rahatsızlıklarından biri olan Kontakt dermatit, cinsel ilişki sırasında acı duyulmasına neden olmaktadır. Çünkü cildin hassas bir yapısı olduğundan dolayı çatlama ve ülser gibi sorunları açığa çıkaracaktır. Cinsellik yaşanırken, kişinin ağrı ve yanma gibi reaksiyonlara sebep olacak maddelerden uzak durması gerekecektir.

Vajinit Olması

Vajinit, vajinadaki sıkıntı yaratacak enfeksiyon sorunudur. Vajinada ki iltihaplanmanın oluşmasından dolayı enfeksiyon sıkıntısı yaratır. Bakteri ve mantar enfeksiyonu, ilişki sırasında veya sonrasında acı hissinin oluşmasına sebep olur. Kimi kişilerde ağrı görülmezken, koku ve akıntı ve kaşıntı oluşturabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.