Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Şişmanlığın Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir

Şişmanlığın Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir

Şişmanlık bir çok sağlık sorunlarına yol açması nedeniyle çözümlenmesi gereken önemli bir durumdur. Oluşan şişmanlığın tedavisinden çok şişmanlığın oluşumunu önlemek daha önemlidir. Çocukluk çağından itibaren bireye beslenme eğitimi hem aile içinde hem de okulda verilmelidir.

REKLAM ALANI

Şişmanlığın Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Beslenme tedavisi, fiziksel aktivitenin arttırılması, davranış değişikliği tedavisi,cerrahi tedavi ve ilaç tedavisi şişmanlığın tedavisinde uygulanan yöntemlerdir. Beslenme tedavisi ve fiziksel aktivitenin artırılması ile birlikte davranış değişikliği tedavisi kesinlikle gereklidir. Beslenme tedavisi ve egzersizin davranış değişikliği tedavisi ile birlikte kullanıldığı “kombine tedaviler” hem ağırlık kaybını sağlamada hem de kaybedilen ağırlığın korunmasında büyük başarı sağlamaktadır.

Şişmanlığın Beslenme Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Şişmanlığın beslenme tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Her şeyden önce beslenme programı kişiye özel olmalıdır. Beslenme programı; bireyin ağız tadını bozmayacak şekilde, sosyo-ekonomik durumuna uygun, yaşam tarzına adapte edilmiş olarak, esnek ,beslenme alışkanlıklarını uzun dönemde değiştirecek şekilde sunulmalı, kısa dönemli acele (şok) programlar uygulanmamalıdır. Alınan enerji, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin e mineraller yeterli ve dengeli olmalı, posa(lif) yüksek olmalı (sebze, meyve, kuru baklagiller, kepekli ekmek posa kaynaklarındandır), bol sıvı (yaklaşık 3 litre içilmeli, öğünler düzenli ve sık aralıklarla olmalıdır.

Şişman Bireylere Beslenme İle İlgili Öneriler

Zayıflamaya yönelik beslenme programı uygulayan bireylere alışveriş yaparken, özel günlerde, yemekte ve planlı olmaya yönelik çeşitli öneriler verilebilir.

Bu önerilerin bir kısmı şunlardır;

1. Alışveriş yapmaya yönelik öneriler:

a. Besin alışverişini tok karnına yapmak,

b. Enerjisi düşük olan besinleri satın almak,

2. Özel günlere yönelik öneriler:

a. Kalorisiz içecekleri tercih etmek,

b. Diyete uygun besinleri seçmek,

3. Planlı olmaya yönelik öneriler:

a. Ne yiyeceğini önceden planlamak,

b. Planlanan zamanlarda yemek,

Etiketler:

Yorumlar
  1. Alara dedi ki:

    Şişmanlık günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi hiç şüphe yokki, sağlıklı beslenmek düzenli olarak hareket etmek gerekiyor. Sağlıksız yaşam ileride büyük problemler doğurabilir.