Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Stresin Neden Olduğu Mide Hastalıkları

Stresin Neden Olduğu Mide Hastalıkları

Stresin neden Olduğu Mide Hastalıkları ve korunma yolları ;Sindirim sistemi hastalıklarında en sık karşılaşılan ağrı,  şikâyetleri arasında mide yanması, öksürük, göğüste yanma gibi semptomlarla ortaya çıkan gastrit ve reflütürleri yer almaktadır. Stresin ortaya çıkması için birçok psikolojik ve çevresel  etkenin bir arada bulunması gerekir. Stresin oluşmasına neden olan bu olumsuz etkenler vücuda fizyolojik olarak zarar vermektedir. Reflünün ve gastritin neden olduğunu durumlarda, gün içerisinde  bu gibi  şikâyetlerin yeme şekline de bağlı olarak yemeklerle ve içeceklerle alevlenir. Birilerine sinirlenildiği zaman veya endişe duyulduğu veya üzüntü duyulduğu  zaman da benzer şikâyetlerin başlamaktadır .

REKLAM ALANI

Stresin neden olduğu durumlarda iki nokta üzerinde etkisi vardır ; bedenimiz ve ruhumuzdaki etkileri. Bu bazen vücudumuza tehdit oluşturan bir durum olabilir.  Tıptaki adı stres ülseri olarak bilinen mide ülserleridir. Stres direkt olarak vücudu tehdit eden bir durumdur. Bu faktöre karşı vücut savunma mekanizmalarından hormon ve bazı kimyasal maddesini çalıştırdığında mide zarar görebilir.

Kaygı durumunun uzun süre kontrolsüz ve uzun süre devam ettiği durumlarda midenin risk altında olduğunu gösterir. Bu nedenle her zaman olduğu gibi ruh halimizi düzeltmek  sakin kalabilmek stresle basacikabilmek için gerekli tedbirleri almak gerekir. Özellikle açık havalarda dışarı çıkıp yürüyüşler yapmak, bir hobi ile kafamızı dağıtmaya çalışmak alabileceğimiz tedbirler arasında yer alıyor. Kontrol edemediğimiz takdirde ise sadece ruh sağlığımız için değil aynı zamanda fiziksel sağlığımızın da tehdit altında olduğunu bilmek gerekir. Gereğinde bir psikiyatrist veya psikolog ile görüşerek profesyonel yardım almalıyız. Bunların yanı sıra alkol ve sigaradan uzak durmak, gece yatmadan bir kaç saat önce yemek yemeyi ve içmeyi kesmek, yatağın baş tarafını biraz daha yukarıda tutmak, gerektiğinde hekime danışarak önereceği ilaç ve tedavileri uygulamak sağlığımızı korumak adına önemlidir

Stres azaldığı zaman sindirim  sistemi düzene girer mi?

Psiko-sosyal faktörler mide-bağırsak sisteminin fizyolojisini etkilemektedir .  Günlük yaşadığımız bizi strese sokan olaylar, olumsuza odaklanan düşünce yapımız, elimizde olmayan kaygı  endişe stres oluşturan bazı  olaylar, bağırsak sisteminde kasılmalara, hareketlere ve ağrıya  yol açarak bizi enfeksiyonlara daha yatkın hale getirir. Strese sebep olan olayların  mide bağırsak hastalıklarındaki acı ve ağrının normalden çok daha fazla hissedilmesine yol açtığı görülmüştür.  Bu sonuçların doğrultusunda bir çok araştırma şunu göstermektedir; Fonksiyonel mide-bağırsak problemleri olan birçok hastaya, bilişsel-davranışçı yaklaşım uygulanarak stres ve anksiyete azaltma amacıyla destek verildiğinde, sindirim sistemlerindeki semptomlar daha hızlı düzelmekte olduğu gözlemlenmiştir.

Stresin sindirim sistemindeki problemlere , örnek vermek gerekirse  mide ekşimesi, mide krampları, yanmalar mide ağrıları görüldüğü zaman  doktorumuzla bunları paylaşıp, daha kaliteli ve çabuk tedavi olma imkanı bulmak gerekir.  Doktor, psikolojik desteğe ihtiyacımız olduğunu düşünürse, uygun tedaviyi verecektir.

Stres, uzun dönem devam ettiğinde başta mide olmak üzere birçok organa zarar vermektedir. Uzun süreli stres,  yaşandığı zaman kalp hastalıklarına da neden olabilir. 

Stres mide ağrısı nasıl geçer

Etiketler:

Yorumlar
  1. Görkem dedi ki:

    Stres hayatımızın her anında ortaya çıkabiliyor. Özellikle bu dönemde insanların gelecek kaygısı ile daha fazla stresle baş etmek zorunda kalıyoruz. Mümkün olduğunca kendimize terapi uygulayıp stresten uzak durmalıyız. Sevdiğimiz şeylerle vakit geçirip stres duygusunu arka planda tutmaya çalışmalıyız