Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Tatlı Patates Nedir-Tatlı Patates Nasıl Yapılır

Tatlı Patates Nedir-Tatlı Patates Nasıl Yapılır

Tatlı patates,ana vatanı Orta Amerika olan bir sebzedir. Asya’da çok fazla üretilen bu ürün birçok ülkede tüketilmektedir. Daha çok Uzak Doğu mutfağında görülen tatlı patates nedir? Bilinen patatese kıyasla glüten içermediği ve yüksek lif içeriği sebebiyle sağlıklı beslenme rutininde yer alması gereken turuncu renkte bir sebzedir. Kalorisi oldukça düşük olan bu sebzenin besin değeri ise çok fazladır.

REKLAM ALANI

Tatlı Patatesin Faydaları

Tatlı patates, vücuttaki kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaya yarayan mucizevi bir besindir. Bu özelliği ile şeker hastalarının beslenme rutininde yer alması gereken başlıca sebzelerden biri olduğu söylenebilir. Tip 2 diyabet hastalığının ortaya çıkma riskini azaltır.

Tatlı patatesin faydaları oldukça fazla ve hayret verici düzeydedir. Yüksek oranda lif içerdiği için tokluk hissi yaratır. Sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü açısından ideal bir sebzedir. Bunun yanı sıra sindirim sistemindeki sorunları da ortadan kaldırır. Düzenli tüketildiği takdirde kabızlığı önler.

Tatlı patates, kanser hastalığına sebep olan serbest radikallerle savaşan önemli bir antioksidandır. Çok iyi bir beta-karoten kaynağıdır. Kanser hastalığının gelişmesinde rol oynayan hücrelerin çoğalmasını engeller. Mor renkte olanlar kolon, meme, prostat kanseri gibi kanser türlerine karşı koruyucudur.

İçeriğinde yüksek oranda A Vitamini barındıran bu sebze, göz sağlığı açısından da oldukça etkilidir. A Vitamini gece körlüğünü engelleyen ve korneanın çalışmasını destekleyen bir vitamin türüdür. Tatlı patatesin yanı sıra; havuç, lahana, ıspanak, kayısı gibi gıdalarda bulunur.

Tatlı Patates Çiğ Yenir Mi?

Tatlı patates, Türk mutfağında henüz çok yer edinmemiş bir sebze olmasına rağmen adından söz ettirmeyi başaran özelliklere sahiptir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan bu besin kaynağı, tat olarak klasik patates ve bal kabağı arasında bir tada sahiptir.

Mutfağımızda sebze olarak kabul gören tatlı patates çiğ yenir mi merak konusudur. Sahip olduğu doku ve tat işlem görmeden yani çiğ olarak tüketilmesine olanak sağlamaktadır.

Tatlı Patates Nasıl Tüketilmeli?

Çoğunlukla Uzak Doğu mutfağına ait tariflerde görmeye alışık olduğumuz bu sebze, bizim mutfağımızda da yer edinmeye başlamıştır.Tatlı patatesten ne yapılır diye soranlar için çok farklı alternatiflerin olduğunu söyleyebiliriz.Tatlı patates tarifleri arasında kızartması, püresi, haşlaması, közlemesi, çorbası, salatası vb. bulunmaktadır.

İyice yıkandığı takdirde kabukları da tüketilebilir. Besin değerini kaybetmemesi adına, buharda pişirilmesi daha doğru olur. Birçok farklı baharatla tatlandırılabilen bu sebze zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla tüketildiğinde, çok daha besleyici ve faydalı olur.

Tatlı Patates Kaç Dakikada Pişer?

Tatlı patates pişirilirken kullanılan yönteme göre ısı ve süre değişkenlik göstermektedir. Önerilen ve en çok bilinen buharda pişirme tekniği kullanılacaksa, bu işlem için yaklaşık 10 dk. yeterli olacaktır.Tatlı patates kaç dakikada haşlanır diyenler için suda haşlama süresinin 12dk. civarında olduğu söylenebilir.

Tatlı patates fırında yapılacaksa, 200 derece ve 35 dk. uygundur. Patatesler isteğe göre seçilmiş baharatlar ile tatlandırılıp zeytinyağı gezdirildikten sonra fırında pişirilebilir. Mikrodalga fırında pişirilecekse, pişirme kağıdına sarılıp yaklaşık 12 dk. en üst sıcaklıkta, ara ara çevrilerek pişirilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Orhan dedi ki:

    Özellikle youtube videolarında çok fazla görüp daha önce denemediğim ama denemek istediğim bi patates. Tadını çok merak ediyorum ve en kısa zamanda bu patatesden alıp denemek istiyorum.

  2. Esra dedi ki:

    Vegansanız ve patates tüketmeyi seviyorsanız kesinlikle tatlı patatesi de denemelisiniz. Patatesin dışını süngerle güzelce temizleyip dilimleyerek ve una bulayarak fırına atın. Baharat kullanmayı seviyorsanız patatesini kalabilirsiniz fakat ben patatesin kendi tadını bozmak istemediğim için baharat kullanmıyorum. Tuz da aynı şekilde kullanmıyorum. Şimdiden afiyet olsun