Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Vajinismus Nedir ?

Vajinismus Nedir ?

Vajinismus nedir .Vajinismus, vajina bölgesinde bulunan kasların istemsiz olarak kasılmalarına bağlı meydana gelen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Vajinusmus psikiyatrti klinilklerince tedavi edilen bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Vajinismus ve diğer disparoni durumlarının ayrım işleminde rahatsızlığın şiddeti göz önüne alnımakadır.

REKLAM ALANI

Kadınların cinsel ilişki için istekli olmasına rağmen kendi iradesi dışında sağlıklı olarak cinsel ilişkiye girememesi durumu olan vajinismus, kadının kendini kasması durumunda penisin vajinaya girmesini engelleme durumudur. Vajinanın dar ya da küçük olması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu hastalığın genel tanımı ilişki sırasında istemsiz kasılma yaşanması olarak açıklanabilir. Esnek ve kaslı bir yapıdan oluşan vajinadaki kaslar kontrolsüz daralması cinsel ilişkiyi önlemektedir. İstemsiz kasılmalar vajina dışında tüm vücutta da görülebilmektedir. Vajinismusa sahip olan kadınlar genel olarak bacaklarını sıkarak ilişkiye izin vermez veya ilişki sırasında aşırı düzeyde ağrı yaşar.

Vajinismus Türleri Nelerdir ?

Vajinismus kadının cinsel hayatının hangi dönemine rastladığına göre adlandırılır. İlk kez cinsel ilişkiye giren kadınlarda görülebilir. Normal ve düzenli cinsel hayata dahip kadınlarda da vajinismus görülebilmektedir. Primer ve sekonder olmak izere vajinismus ikiye ayrılmaktadır.

  • Primer Vajinismus

İlk cinsel ilişki sırasında vajinanın kasılıp cinsel ilişkiye girilememesi durumu primer vajinismus olarak tanımlanır. Primer vajinismusa sahip kadınlar vajinaya giren herhangi bir şeye karşı kasılma problemi yaşarlar. Vajinal muayne olmak, vajianaya fitil ya da ilaç koymak imkansız hale gelir. Primer vajinismusun temelinde ilk cinsel ilişki korkusu bulunabilmektedir. Primer vajinismus durumlarında vajinal penetrasyon başarılı olamaz.

  • Sekonder Vajinismus

Cinsel hayatı normal geçen bir kadının ağrılı bir muayene, düşük, kürtaj ya da zor doğum gibi travmalar yaşaması sekonder vajinismus hastalığına temel hazırlamaktadır. Sekonder vajinismusta vajinal penetradyon daha önceki zamanlarda gerçekleşmiştir ancak daha sonrasında tekrarlanması mümkün olmamaktadır. Bu vajinismus türü edinilmiş vajinismus olarak da adlnadırılmaktadır.

Bazı kadınlarda menopoz sonrasında da vajinismus görülebilmektedir. Yaş ilerlemesi ile düşen östrojen seviyeleri vajinanın içindeki nemin ve elastikliğin kaybolmasına yol açar. Bu durum ise cinsel ilişki sırasında yoğun bir ağrıya sebep verir. Bu ağrılar zaman içinde kendini vajinismus olarak gösterebilmektedir.

Bu sınıflandırmalar dışında vajinismus vakaları, durumsal ve spazmodik olarak da sınıflandırılabilir. Durumsal vajinismus hastaları herhangi bir penetrasyona izin vermezler ama tampon kullanmaları müümkün olabilmektedir. Spazmodik vajinismus ise vajina bölgesindeki kasların aşırı kasılması ile oluşur. Bu türe sahip hastalarda cinsel birliktelik öncesi ön sevişme kısmında vajina kaslarında spazmlar meydana gelir. Ek olarak komplet vajinismus da kadınlarda görülebilmektedir. Komplet vajinismus oldukça ağır bir vajinismus formudur ve kişiler vajinal penetrasyonu tolere edemezler.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir ?

Ağrılı cinsel ilişki, cinsel birleşmenin zor ya da imkansız olması, tampon kullanımı sırasında ağrı oluşması, jinekolojil muaynede ağrı yaşanması ve cinsel birleşmede kas spazmı olması vajinismus belirtileri arasında bulunur. Oluşan ağrılar hafif rahatsızlık hissinden yanma hissine kadar farklı düzeylerde görülebilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Vajinismus %100 tedavi edilebilmektedir. Hastanın bu durumu kabullenmesi ve yüzleşmesi tedavide başarılı olunmasındaki en büyük etkenlerdendir. Vajinismus tedavisi için uzman bir ekip ile çalışılmalıdır. İlk yapılan muayne jinekoloğ tarafından yapılır ve herhangi bir yapısal problem olup olmadığı kontrol edilri. Gerekli durumlarda müdahale yapılabilir. Diğer aşamalarda ise psikolog ve psikiyatristler ile terapiler yapılabilmektedir. Tedavi olarak pelvik egzersizleri, kegel egzersizleri ve çeşitli araçlar kullanılabilmektedir. Zaman içerisinde uyulan kurallar ile vajinismus problemi ortadan kalkacak ve hayat kolaylaşacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.