Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Yaz Aylarında Hastalıklardan Korunmanın 7 Yolu

Yaz Aylarında Hastalıklardan Korunmanın 7 Yolu

Son yıllarda yaz hastalıkları da ortaya çıkmaya başladı. Özellikle havaların normalin üzerinde seyretmesi sonucunda sebebi belli olmayan hastalıklar oluşmaktadır. Yaz hastalıklarından korunmanın yolları ise oldukça basit birkaç tedbir ile mümkün olmaktadır.

REKLAM ALANI

İlkbahar mevsimine girmemiz ile artık herkes tatil planlarını yapmaya başladı. Ancak tüm dünyada etkili olan salgın hastalık ve son yıllarda etkili olan sıcaklar özellikle yaz aylarında büyük tehlike oluşturmaya başladı. Bu nedenle riski minimuma indirmenin yolları aranmaya ve nasıl korunurum sorusu sorulmaya başlandı.

Bol Sıvı Tüketin

Tatilde hastalıklardan korunmak için bol sıvı tüketmek gerekmektedir. Özellikle sıcak havalarda ter ve solunum ile birlikte vücuttan çıkan sıvının yerinin doldurulması oldukça önemlidir. Günlük tüketilmesi gereken miktarın altına düşmemek ve mümkünse daha da üstüne çıkmak gerekmektedir. Normal zamanlarda 2 litre olan su tüketim miktarının bu zamanlarda daha fazla olması gerekmektedir.

Kişisel Temizliğe Önem Vermek

Yaz enfeksiyonları kaynağı belli olmayan hastalıklara neden olabilmektedir. Bunun için kişisel temizliğe önem verilmelidir. Özellikle birçok böcek ve canlının yeniden harekete geçtiği yaz aylarında hijyen oldukça önemlidir. Bunun yanında salgın hastalıktan korunmak için de yapılması gereken en önemli konu kişisel hijyene önem vermektir.

Dengeli Beslenme ve Güçlü Bağışıklık Sistemi

Yaz gribi ve diğer tüm hastalıklardan korunmak için öncelikli yapılması gereken konu dengeli beslenmek ve güçlü bağışıklık sistemine sahip olmaktır. Özellikle yazın sıcak zamanlarda iştahın kapalı olması nedeniyle özenli beslenme unutulmaktadır. Serin ve sıvısı bol olan ürünler daha fazla tüketilmektedir. Ancak bunların yanında dengeli beslenmeye dikkat edilmesi de gerekmektedir.

Ter ile birlikte birçok mineral vücudu terk etmektedir. Bu minerallerin yeniden kazanılması ise ancak dengeli ve sağlıklı bir beslenme ile mümkündür. Özellikle vitamini ve minerali çok olan ürünleri tüketmek daha yararlı olmaktadır.

Ortak Alanları Kullanırken Dikkatli Olun

Yaz aylarında mikroplar ve benzeri canlılar daha hızlı üremekte ve yayılmaktadır. Özellikle tatilalanları gibi ortak kullanım yerlerinin çok olduğu bölgelerde bu alanları kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Başta ishal olmak üzere birçok rahatsızlık meydana gelebilir.

Sıcak Saatlerde Dışarı Çıkmayın

Güneş çarpmasına neden olan sebepler başında aşırı sıcak havalarda dışarı çıkmak gelmektedir. Bu nedenle bu tür rahatsızlıkların önüne geçmek için mümkünse çok sıcak saatlerde dışarı çıkılmaması tavsiye edilmektedir.

Gıda Temizliğine Dikkat

Yaz gribi nedenleri arasında mikroplar gelmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de hijyenik olmayan gıdalar olmaktadır. Bilindiği üzere yaz aylarında mikroplar hızlı bir şekilde çoğalmakta ve yayılmaktadır. Bunun yanında gıdalar çok çabuk bozulabilmektedir. Bu nedenle hijyenik ve taze ürünlerin tüketilmesi oldukça önemlidir.

İyi bir Uyku Düzeni

Yaz aylarında uyku düzeni ile hastalıklardan korunmak mümkündür. Özellikle dinlenme birçok hastalığın doğal tedavisi olmaktadır. Bu nedenle sadece yaz aylarında değil her zaman iyi bir uyku düzeni oldukça önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.