Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Yeni Doğan Sarılığı Durumda Ne Yapılmalıdır?

Yeni Doğan Sarılığı Durumda Ne Yapılmalıdır?

Yenidoğan Sarılıkları 

REKLAM ALANI

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen sarılıklar, bilirubin adı verilen safra boyasının vücutta birikmesi ve bebeğin deri içinin sarıya boyanarak tepki vermesidir. Yeni doğan bebeklerin ilk haftalarında yaklaşık %60’ında bu durum gözlenmektedir. Genellikle 4. haftadan sonra kendini gösterir. İki çeşit sarılık gözlenmektedir. 

1.İndirekt Bilirubin Artışı: Yeni doğanlarda en sık görülen sarılık çeşitidir. Sebebi fizyolojik ya da patolojik olabilir. 

2.Direkt Bilirubin Artışı: Genellikle nadir görülür. Sebebi her zaman patolojiktir. Bir hastalığa işaret eder. Safra yollarında veya karaciğerde harabiyete sebep olabilir. 

Yeni doğan Sarılığı Nasıl Anlaşılır? 

Öncelikle hasta gün ışığında değerlendirilmelidir. Sarılık bebeğin başında başlar ve aşağı doğru artmaya başlar. Yalnızca gözle değerlendirmek yanıltıcı olabilir. En iyi anlaşılma şekli cilt altı dokunun az olduğu bölgelere (burun ucu, alın) hafifçe bastırılarak bakılmasıdır. Bu bölgelerin sarardığı fark edilen yenidoğan, uzman doktor tarafından değerlendirmeye alınmalıdır. Bebekte sarılığın yüksek derece olması beyin hasarlarına sebep olabilir. Bu sebeple erken tanı ve tedavi önemlidir. 

Yeni doğan Sarılığı Durumda Ne Yapılmalıdır? 

Öncelikle sakin olunmalı ve panik yapılmamalıdır. Yenidoğan bebeğin doğduktan sonraki 4.günden sonra sararmaya başlamasından itibaren emme (beslenme) durumu kontrol edilmelidir. Fazla vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Sarılığa sebep olan bilirubin düzeyi uzman doktor tarafından kontrol altına alınmalıdır. Düşük düzeylerde herhangi bir tedaviye gerek kalmadan 7-10 günde kendiliğinden düzelmektedir.

Beslenme problemi oluşan bebekler sağlık merkezinde tedavi edilmelidir. Tedavi şekline uzman doktor karar vermelidir. Halk arasında geçen yanlış inanışlar bebekte uygulanmamalıdır. Örneğin; bebeğe sarı renkli kıyafet giydirmek, sarı renkli örtü örtmek. Tedavi süresince bebeğin anne sütü ile beslenmesine devam etmesi gerekmektedir. Doktor gerekli gördüğünde ek tedavi olarak fototerapi (ışın tedavisi) uygulanmaktadır. 

Fototerapi (Işın Tedavisi) Nedir? 

Yenidoğan bebeklerde sarılığa neden olan kandaki bilirubinin hızla yıkılmasını ve idrarla atılmasını amaçlayan tedavi yöntemidir. Düşük enerji kullanarak mavi LED teknolojisi ile tedaviyi oldukça kolaylaştırmaktadır. İyileşme ayaklardan başlar ve başa doğru ilerler. En son olarak da göz aklarındaki sarılık iyileşmektedir. Avantajları ise yenidoğan bebeğin kuvöz içerisinde rahatlıkla gözlenebilmesi ve diğer tedavilerini de engellememesidir. Ayrıca anne ve bebeğe bir arada olma imkanı tanır. 

Etiketler:

Yorumlar
  1. Mustafa dedi ki:

    Gayet bilgilendirici bir yazi özellikle hastane dışında iken yapılacaklar cok önemli sık sık emmesi çabuk atlamayı sağlıyor

  2. Tuğçe dedi ki:

    Yenidoğan bebeklerde hastalık olma ihtimali fazla olabiliyor. Bunlardan biri de sarılık. Tedavisini hastaneye gittiğinizde kolayca yaptırabilirsiniz. Önemli olan bu durumu önceden farkedip zaman kaybetmeden hastaneye gitmeniz. Çocuğunuzun bağışıklık sistemi zayıf olacağı için kaybettiğiniz her vakit çocuğunuzun sağlığını riske atacaktır. Hastanede tedavisi tamamlandıktan sonra düzenli bir emzirme takvimiyle bebeğinizi daha sağlıklı günlere büyütebilirsiniz.